Sinkopa tj. kriza ili gubitak svesti jedan je od češćih razloga za brigu roditelja i potrebu kliničkog sagledavanja deteta.
Iako se najčešće radi o neprilagođenoj, ali ne i patološkoj reakciji organizma na malo drugačije životne okolnosti (dugo stajanje ili boravak u zagušljivom prostoru), deca se ne retko upućuju na nepotrebne preglede, ili proglašavaju “bolesnim“ iako to zapravo nisu.
Ona su samo imala svoje “žute minute“ kao i svako od nas ponekad u životu iako su u suštini zdrava.
Etiologija ovih sinkopa koje se zovu i vazo-vagalne sinkope je u osnovi bezazlen fenomen koji se sastoji od prolaznog i kratkotrajnog nedostatka kiseonika u mozgu uzrokovan vazo-depresornom ili kardio-inhibitornom reakcijom vegetativnog nervnog sistema. Nekada i jednom i drugom. Verovatno vam nisu poznati ovi stručni termini.
Naravno nisu sve sinkope bezazlene i iz ugla pedijatra najvažnije je prepoznati kardiogene sinkope koje imaju i najozbiljniju prognozu, kao i neurološku pozadinu istih.
Prema najnovijim preporukama relevantnih udruženja koji se bave ovom problematikom, potrebna je samo dobro uzeta anamneza i urađen elektrokardiogram ne bi li se postavila prava dijagnoza vazo-vagalne sinkope i dete poštedelo suvišnih ispitivanja, stresa od nepotrebne dijagnostike i kontakta sa lekarima.
U našoj ordinaciji pregled traje nekoliko minuta a dijagnozu u većini slučajeva potvrđujemo sinkopalnim testom koji je Profesor Bojko Bjelaković kao jedan od prvih dečijih kardiologa u ovom delu zemlje uveo u svakodnevnu kardiološku pedijatrijsku praksu.
Autor teksta
Prof. dr Bojko Bjelaković